Bugun...
Reklam
Reklam


MADENDE GÖÇÜK TEHLİKESİ RİSKİ SIFIRA YAKLAŞTIRILACAK...
Son sistem teknoloji ürünü olan “Face Shield”, artık Soma'daki maden ocağında güvenle kullanılacak.

MADENDE GÖÇÜK TEHLİKESİ RİSKİ SIFIRA YAKLAŞTIRILACAK...

MADENDE GÖÇÜK TEHLİKESİ RİSKİ SIFIRA YAKLAŞTIRILACAK...

 

Soma'daki maden faciasından sonra gündemimizde önemli yer tutan "madenlerdeki göçük tehlikeleri"ne karşı teknolojinin son olanakları kullanıldı ve göçük tehlikesi riskini yüzde sıfıra yakınlaştıran “Face Shield” isimli yeraltı destek sistemi yepyeni teknolojisiyle donatıldı. Son sistem teknoloji ürünü olan “Face Shield”, artık Soma'daki maden ocağında güvenle kullanılacak. Çin'de üretilen ve Caterpillar Global'in, Demir Export AŞ'ye sattığı 128 parçadan oluşan, 2433 ton ağırlığındaki sistem uzun bir yolculuk sonrasında Soma'ya ulaştı. Liman operasyonları, gemi tahliye işlemleri, araç yüklemesi ve şantiye taşıması Dünyaca ünlü Kuehne Nagel firması tarafından üstlenen Face Shield'in parçaları Çin'in Jiangyin Liman'ından Ji Xiang Song isimli gemiyle Alsancak Limanı'na getirildi. Alsancak Limanı'ndaki işlemlerinden sonra da İzmir-Bergama istikametinden tırlarla Demir Export'un Manisa'nın Soma-Kınık ilçeleri arasındaki şantiyesine götürüldü.

Malzemeleri Çin Halk Cumhuriyeti’nin Jiangyin kentinden teslim alarak, Demir Export’un Soma-Kınık yolu arasındaki şantiyesine kadar teslim sürecini yürüten Kuehne+Nagel Proje Departmanı yetkilileri; proje için yaklaşık 1 yıllık bir ön çalışma yapıldığını, ön çalışmanın ardından projenin 6 aylık operasyonel süreçlerinin de detaylı bir ekip çalışması ile başarıyla sonuçlandırdıklarını belirtti. Ülkemizde birçok benzer taşımaların yapıldığına değinen Kuehne+Nagel proje müdürü Erman Özcan, devam etmekte olan ve yeni yapılacak yatırımların da düzenli bir ekip çalışması ile başarıyla sonuçlanacağını söyledi.

Demir Export A.Ş - Fernas İnşaat A.Ş ortaklığıyla kurulan yer altı kömür madeninde kullanılacak olan son teknoloji harikası Face Shield; yer altına kurulup, kullanılıyor. Yaklaşık 700-800 ton gücü tutabilen Face Shield, göcük tehlikesi riskini sıfıra yaklaştırmasının yanı sıra yürüyen tahkimat olarak ilerlemeyi sağlıyor. Önümüzdeki aylarda kurulacak olan dokunmatik sisteme sahip Face Shield ile maden ocağının 2015 yılında üretime geçmesi planlanıyor.

 

 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Reklam
ÇOK OKUNAN HABERLER
YUKARI